fbpx

Social Media AD 2018

Facebook staje się po raz kolejny wizją swojego założyciela: wraz z początkiem tego roku ma powrócić do mocniejszych więzi międzyludzkich, posty znajomych mają być wyświetlane w pierwszej kolejności. Mark Zuckerberg przyznał się do błędów: pogoni za reklamodawcą, brakiem reakcji na “hate”, niedoskonałymi algorytmami, które pozwalają wpływać na wybory polityczne. Nie zmienia to faktu, że Facebook jako podstawa Social Media będzie nadal największym nośnikiem i powiernikiem informacji – zrzesza już 2 miliardy ludzi.

Przez 14 lat zmieniła się nie tylko liczba użytkowników Facebooka, większe są wyzwania stojące przed założycielem portalu i całym sztabem inteligentnych ludzi, których zatrudnia. Do dziś niektóre zarzuty kierowane pod adresem Facebooka pozostają nierozwiązane: możliwość uzależnienia od portalu i cały zespół powiązanych z tym negatywnych konsekwencji (wskazuje się na gorsze wyniki w nauce, postawy narcystyczne, snobistyczne itd), wykorzystywanie wizerunku i zbierania informacji o osobach wbrew ich woli i wiedzy czy obecne już na portalu eksperymenty psychologiczne.

Reklamodawcy narzekają na ekstremalne ograniczenie zasięgu naturalnego (organicznego) postów, niezmiernie już wysokie ceny reklam, które pozwalają dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej, powiązane z tym niskie zasięgi i aktywność na stronach firmowych. Narzekają również na to co wcześniej, czyli płacą za pozyskanie fana promując post lub tworząc reklamę, a później muszą zapłacić, aby osoby, które polubiły stronę zobaczyły publikacje – bez dodatkowych reklam jest to prawie niemożliwe.

Facebook ma konkurencje: nazywa się Instagram i w sposób wyraźny odbiera ruch na osiach “niebieskiego" lidera social media – oczywiście problem jest w tym, że od 6 lat serwis należy do Facebooka. Jednak młodsze grupy ludzi 13-21 zdecydowanie wolą czerwone logo Insta. Nie ma tu bałaganu na “wallu”, postów osób których nie znamy, nie ma dużej ilości reklam, serwis jest wyjątkowo przejrzysty i opiera się na ciekawych zdjęciach. Nie ma oskarżeń wobec Instagrama, nie ma narzekań ze strony reklamodawców – jest ich rzecz jasna mniej.

• Co wniosą zmiany w roku 2018? •

Z perspektywy kilkunastu lat pracy z social media, wnioskuję, że nie ma idealnego rozwiązania problemów Facebooka, a Mark Zuckerberg wie to na pewno. Nie można mieć portalu społecznościowego z domowym, przyjacielskim klimatem i jednocześnie zarabiać na agresywnych, męczących reklamach, nie można dać wolności słowa pisanego i jednocześnie oczekiwać, że powstaną treści tylko pozytywne. Ograniczenia pozostaną i nie ma tu złudzeń – pytanie, jakie mają to być zabezpieczenia, kto i według jakich reguł je wprowadzi?

Martwi mnie mała przejrzystość działań Facebooka. Oczywiście, jest to prywatna firma, portal społecznościowy, na który wstęp jest dobrowolny. Ale Facebook niejednokrotnie dokonuje zmian na portalu, zamyka, otwiera, dodaje nowe funkcje, testuje użytkowników – nie podając przyczyn takich działań. Żadne z nas nie chciałby się dowiedzieć za niedługi czas, że było obiektem manipulacji czy eksperymentu.

Być może warto dyskutować o Facebooku w szerokim gronie i transparentnie przygotować plan rozwoju na lata, skoro tu już nie tylko “Facebook", ale niesamowite zjawisko społeczne, które jak pokazuje historia i teraźniejszość – z ogromnym wpływem na ludzi, ich poglądy, wybory i życie osobiste.

Jakub Niewiadomski-Kasprzak
Creative Director

POWRÓT DO ARTYKUŁÓW

Popracujmy razem

POWIEDZ NOM WIĘCEJ O PROJEKCIE

Sprawdź nas! Osiągniemy więcej dla Ciebie i Twojej firmy!

ODEZWIJ SIĘ
2018-05-29T02:09:56+00:00

LANGUAGES:

CONTACT:

Phone: +48 (22) 390 52 72
Email: biuro@mediaeste.com

ul. Armii Ludowej 6/164
00-571 Warszawa, POLAND