fbpx

Internetowa epoka sprawiedliwości.

Czy social media zniknie?
Pytanie nieprzypadkowe, zadane w przeddzień wezwania Marca Zuckerberga przed komisję senacką USA w sprawie nadużyć i braku ochrony naszych danych osobowych przez największy portal społecznościowy. Komisja ma za zadanie wyjaśnić czy błędy i zaniedbania giganta wynikają z naiwności i braku doświadczenia, czy też były elementem przemyślanej strategii, która zapewniła między innymi wygraną urzędującemu, amerykańskiemu Prezydentowi.

Osobiście nie wierzę w winę “Zuckiego” i raczej skłaniam się ku tezie, że rozmiar firmy, globalny zasięg i historyczny sukces przerósł nie tylko jego, ale i sowicie opłacanych doradców.

Szokuje jednak ilość danych przechowywanych i wykorzystywanych przez lidera rynku social. Dostępu do naszych wiadomości na naszym koncie na prywatnym portalu społecznościowym spodziewaliśmy się, a co uważniejsi przeczytali regulamin. Ale już tego, że aplikacja portalu pobiera nasze smsy, zdjęcia z telefonu, lokalizację i listę kontaktów już nie. Zagadkowy pozostaje dostęp do kamery i mikrofonu w naszym telefonie, ale nie łudźmy się dłużej – i to zapewniliśmy geniuszom z Doliny Krzemowej.

Cambridge Analitica
No i znalazł się geniusz. Napisał kod, który znajduje, pobiera i szereguje miliony danych według zleconych przez pomysłodawcę celów. Jak pokazały badania każdy z nas z osobna doskonale broni się przed narzuceniem woli i sugestiami w internecie, niestety dużo gorzej nam to idzie, kiedy wszyscy nasi wirtualni znajomi myślą podobnie – po prostu dołączamy się do grupy i zaczynamy 'mówić' jednym głosem. To co wydawało się niemożliwe, stało się środkiem do kierowania zachowaniem wielu ludzi, uzyskiwania na nich wpływu i skutecznego osiągania założonych celów przy użyciu indywidualnie skierowanych haseł.

• Jak to było z tą wolnością? •

Musimy zdecydować jakiej przyszłości chcemy – czy takiej, w której nieznani administratorzy danych mają dostęp do naszych prywatnych i poufnych informacji, ale w zamian otrzymamy internetowy produkt dokładnie skrojony na nasze potrzeby? Innymi słowy, czy pozwolimy na ograniczenie prywatności, aby mieć większy komfort?
Jeśli jednak na giganta social media zostaną nałożone obowiązkowe regulacje prawne, to wypada mi tylko przytoczyć słowa Cycerona: “Bądźmy niewolnikami prawa, abyśmy mogli być wolni”.

Zostawiam Was z tym wyborem,

Jakub Niewiadomski-Kasprzak
Creative Director

POWRÓT DO ARTYKUŁÓW

Popracujmy razem

POWIEDZ NOM WIĘCEJ O PROJEKCIE

Sprawdź nas! Osiągniemy więcej dla Ciebie i Twojej firmy!

ODEZWIJ SIĘ
2018-05-29T01:48:27+00:00

LANGUAGES:

CONTACT:

Phone: +48 (22) 390 52 72
Email: biuro@mediaeste.com

ul. Armii Ludowej 6/164
00-571 Warszawa, POLAND